NAUJAMIESTIS

Naujamiestis – Vilniaus centrinės dalies rajonas, išsidėstęs  kairiajame Neries krante,  į vakarus nuo Senamiesčio. Naujamiestis užima  4,8 kv. km plotą. Čia gyvena  apie 27 900 žmonių.

Nors Naujamiestis pagal savo pavadinimą – Naujas miestas,  iš tiesų – tai vienas seniausių Vilniaus rajonų. 1860 m. nutiesus Peterburgo – Varšuvos geležinkelį,  jo vystymasis tapo itin spartus.

1875 m. sudaromas naujas miesto plėtros planas. Naujamiestis šiame plane suskirstytas stačiakampiais kvartalais, vietoj buvusių gatvelių ir keliukų suplanuotos tiesios gatvės. Šis planas, su nedideliais pakeitimais, buvo įgyvendintas. Dabartinė Naujamiesčio gatvių sistema suformuota laikantis 1875 m. plano. Atsirado Mindaugo, Švitrigailos, Vytenio, T.Ševčenkos, Kauno, Panerių, Šaltinių, Aguonų gatvės. XIX a. pab. Šiose gatvėse gerokai suintensyvėjo statybos. Kaip ir visame Vilniuje, čia pradėti statyti daugiaaukščiai mūriniai pastatai.

Naujamiestis šiandien – tai sparčiai besivystantis miesto rajonas, kuriame kyla verslo centrai, kuriasi menininkų, dizainerių, fotografų dirbtuvės ir studijos. Naujamiestis yra laikomas vienu perspektyviausių Vilniaus rajonų.

Prieš kelerius metus būtent Naujamiestyje gimė Vilniaus loftų kultūra. Sovietiniais laikas Naujamiestyje veikė daug gamyklų, tačiau atgavus nepriklausomybę dėl efektyvumo stokos ir didelių pramonės cechų iškeldinimo iš miesto centro jos buvo paliktos likimo valiai. Vilniuje pradėjus plisti loftų virusui, Naujamiestis buvo pirmoji vieta, kur pradėjo keltis naujakuriai – senųjų gamyklų patalpos idealiai tiko sukurti unikaliems ir stilingiems loftams.

Šie pokyčiai pažadino Naujamiesčio kultūrinį gyvenimą – vis dažniau populiariausi Vilniaus vakarėliai vyksta puikiai tam tinkančiose loftų patalpose. Šiame rajone kuriantys ir gyvenantys menininkai pradėjo rengti „Dizaino savaitę“, kasmet susilaukiančią vis didesnio atgarsio ir susidomėjimo, be to Naujamiestyje reguliariai vyksta menininkų dirbtuvės ir simpoziumai, kurių metu talentingi Lietuvos kūrėjai turi galimybę įgyvendinti savo idėjas.

Naujamiestis tapo pagrindiniu traukos tašku inovatyviems kūrėjams bei miestiečiams, norintiems išskirtinio būsto šalia Vilniaus širdies.